Kupno własnego mieszkania może być dla młodego Polaka nie lada wyzwaniem. Ceny na rynku nieruchomości są dla większości ludzi z krótkim stażem pracy zaporowe. Dlatego w 2014 roku wystartował program rządowy „Mieszkanie dla młodych”, którego głównym celem jest pomoc Państwa w nabyciu pierwszego domu albo mieszkania. Skorzystać mogą z niego wszystkie osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego współmałżonka), nie posiadają i nie posiadały nigdy w przeszłości innego mieszkania na własność (warunek ten nie dotyczy dużych rodzin) i zaciągnęły kredyt na nie mniej niż 50 proc. ceny mieszkania na przynajmniej 15 lat.

W pomocy tej chodzi przede wszystkim o dofinansowanie wkładu własnego. Wniosek o takie dofinansowanie złożyć można w wybranym przez siebie banku (jeśli uczestniczy on w programie) razem z wnioskiem kredytowym. Od momentu wprowadzenia programu w życie, do końca lipca tego roku Polacy zakupili z dopłatą państwa już blisko 25 tysięcy mieszkań i domów. Program będzie realizowany do 2018 roku, a limit środków będzie różny we wszystkich latach. Tegoroczny wynosi 715 milionów złotych.

Do tej pory jednak ze środków „Mieszkania dla młodych” rzadko korzystały rodziny wielodzietne. Jacek Tomczak był jednym z Posłów, którzy aktywnie zabiegali w Ministerstwie Infrastruktury o nadanie programowi bardziej prorodzinnego charakteru. Odpowiednia nowelizacja została przegłosowana przez Sejm wiosną tego roku i weszła w życie w sierpniu. Na czym polegają zmiany? Przede wszystkim dla rodzin mających więcej niż jedno dziecko zwiększono wysokość wsparcia finansowego. Rodziny z dwójką dzieci mogą liczyć teraz na dopłatę wysokości 20 proc. ceny mieszkania, a małżeństwa z jeszcze liczniejszym potomstwem są premiowane dodatkowymi środkami. Ponadto w przypadku chętnych do skorzystania z programu posiadających co najmniej troje dzieci zrezygnowano z wspomnianego wyżej warunku „pierwszego mieszkania” oraz limitu wiekowego.

Rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci mogą liczyć teraz na prawie 50 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia rządowego przy nabywaniu mieszkania. Poznań i znana ze swojej przedsiębiorczości Wielkopolska, z której wywodzi się Poseł Tomczak są dziś liderem wykorzystania środków w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”