Jacek Tomczak

Urodziłem się w Poznaniu w 1973 roku. Prywatnie jestem mężem i ojcem pięciorga dzieci, z zawodu Posłem na Sejm i radcą prawnym. W polityce działam aktywnie od ponad piętnastu lat. Początkowo jako samorządowiec w poznańskiej radzie miejskiej, od 2005 roku w Sejmie. Jestem członkiem dwóch komisji sejmowych (Infrastruktury i Skarbu) oraz niemal dwudziestu podkomisji. W parlamencie zajmuje się przede wszystkim polityką prorodzinną i infrastrukturą. Zabiegam o interesy polskich rzemieślników. Chcę wdrażać w życie program konserwatywno-liberalny. Wierzę w zasady wolnego rynku, kluczową rolę rodziny w społeczeństwie i tradycyjne polskie wartości, doceniając jednocześnie bogactwo i wielonurtowość Platformy Obywatelskiej, z której list startuję do Sejmu w wyborach 25 października.

Czytaj Więcej

Jacek Tomczak rodzinnie

Jacek Tomczak – od 16 lat w związku małżeńskim z Agatą Tomczak, adwokatem. Ojciec pięciorga dzieci – Zosi, Halinki, Anieli, Cecylii, i Józia. Trzy najstarsze córki uczęszczają do szkoły muzycznej w Poznaniu, młodsza jest w wieku przedszkolnym, a półtoraroczny syn jest jeszcze pod opieką mamy. Wszyscy od wielu pokoleń związani są z Poznaniem i Wielkopolską oraz przywiązani do rodzinnych tradycji.

Czytaj Więcej

Kształcenie zawodowe

Szkolnictwo zawodowe w Polsce wymaga naprawy. Kwestia jakości kształcenia i rozwoju polskich techników i zawodówek była przez ministrów edukacji poprzednich polskich rządów traktowana marginalnie i po macoszemu. Doprowadziło to do sytuacji, w której szkoły te nie spełniają już swojej roli. Technika i szkoły zawodowe powinny przede wszystkim kształcić przyszłych fachowców pod kątem zapotrzebowania rynku pracy. Tymczasem bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku wynosi aż 21 proc. Wiele mówi się w związku z tym o młodych bezrobotnych z wyższym wykształceniem, pomijając jednak refleksję o roli podupadającego szkolnictwa zawodowego w tym równaniu.

Czytaj Więcej

Ułatwienia dla rodzin wielodzietnych w programie „Mieszkanie dla młodych”

Z początkiem września weszły w życie poważne zmiany w rządowym programie, o które zabiegałem. Dla małżeństw z trójką lub większą ilością dzieci dofinansowanie państwa do zakupu domu lub mieszkania wynosi teraz 30%! Takich rodzin nie obowiązuje od teraz także próg wiekowy i wymów „pierwszego mieszkania”. To świetna wiadomość dla rodzin wielodzietnych, które marzą o nowym mieszkaniu.

Czytaj Więcej

Polityka prorodzinna

Polityka prorodzinna jest dziś jednym z priorytetów rządów Platformy Obywatelskiej. W obliczu niżu demograficznego wsparcie na rzecz dużych rodzin i pomoc finansowa w założeniu rodziny mają znaczenie strategiczne z punktu widzenia całego społeczeństwa. Inwestycja w polską rodzinę to wkład w przyszłość całego naszego kraju. Dotychczasowe działania oraz dalsze plany PO w tym zakresie to nie populizm jak w przypadku nierealistycznych i niebezpiecznych obietnic opozycji. To oparte na rzetelnych wyliczeniach i głębokim przemyśleniu kompleksowe rozwiązania prorodzinne.

Czytaj Więcej

Fundusze na budowę drogi S11 zdobyte!

Udało mi się na Komisji Infrastruktury wywalczyć ze wsparciem wielkopolskich samorządowców dodatkowe środki na trasę ekspresową S11, która połączy Poznań z Pomorzem. W nowelizacji rządowego programu budowy dróg projekt znajdzie na się na podstawowej liście inwestycji. Oznacza to, że budowa obwodnic najważniejszych odcinków zostanie ukończona w ciągu najbliższych dziesięciu lat. To świetna wiadomość dla Poznania i całego regionu wielkopolskiego!

Czytaj Więcej

Sukces w walce z dopalaczami!

Dzięki nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii udało się nam doprowadzić do zamknięcia sklepów z tą trucizną. W Poznaniu zlikwidowano pod koniec sierpnia wszystkie punkty sprzedaży dopalaczy, co przełożyło się szybko na mniejszą liczbę zatruć po ich zażyciu. Od początku aktywnie wspierałem tę nowelizację, której najważniejsze punkty o zakwalifikowanie dopalaczy jako narkotyki oraz zakaz sprzedaży środków psychoaktywnych poza aptekami.

Czytaj Więcej

Sprawozdanie Poselskie

Zakończyło się ostatnie posiedzenie Sejmu mijającej kadencji. Jak zawsze, przedstawiam mieszkańcom sprawozdanie z mojej działalności parlamentarnej. W środku informacje o udanych inicjatywach z moim udziałem i osiągnięciach minionych miesięcy. Między innymi o komunalizacji MTP, zmianach prorodzinnych w programie „Mieszkanie dla młodych”, Ustawie o Rzemiośle i naszej walce z dopalaczemi. Zachęcam do lektury.

Czytaj Więcej