Trwają rozmowy władz Poznania z Ministerstwem Skarbu na temat komunalizacji udziałów Skarbu Państwa w Międzynarodowych Targach Poznańskich. Po wielu latach zabiegów, Międzynarodowe Targi Poznańskie mogą znowu stać się poznańskie.

Starania o  przejęcie udziałów Skarbu Państwa w MTP rozpoczęły  się w 2009 roku. W tym czasie w Ministerstwie Skarbu pojawiła się koncepcja prywatyzacji targów. Zaprotestowali wielkopolscy parlamentarzyści, przedsiębiorcy i samorządowcy. Ostatecznie o ich komunalizację wystąpili wspólnie prezydent Poznania i marszałek województwa.

Rozważano wtedy bardzo różne koncepcje. Oprócz przekazania udziałów brano pod uwagę  także pomysł, by oddzielić funkcje właścicielskie od zarządczych. Wtedy targi nadal należałyby do Skarbu Państwa i Poznania, ale na podstawie długoterminowej umowy  zarządzałaby nimi spółka MTP, poniekąd niezależnie od właścicieli. Na szczęście udało się przekonać Ministerstwo Skarbu do zmiany tej koncepcji. Miasto Poznań przejmie udziały w wyniku prostej komunalizacji.

Przekazanie Poznaniowi udziałów w MTP staje się realne m.in. dzięki zaangażowaniu poznańskich parlamentarzystów. Kilkakrotnie rozmawiałem na ten temat z Ministrem Skarbu. W zeszłym tygodniu wraz z posłem Waldy Dzikowskim, spotkaliśmy się ministrem Andrzejem Czerwińskim celem omówienia szczegółów komunalizacji. Minister Skarbu zapewnił nas, że resort prowadzi intensywne prace nad sfinalizowaniem procesu i przygotowaniem decyzji komunalizacyjnej.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to nie tylko symbol Poznania. To przede wszystkim filar gospodarczego potencjału naszego miasta i regionu. Objęcie przez poznański samorząd całości udziałów w MTP sprawi, że strategiczne decyzje o losach spółki będą zapadały wyłącznie w Poznaniu a nie w Warszawie. Tym samym Targi będą służyły głównie promocji Poznania i Wielkopolski a zyski spółki będą trafiały do miejskiej kasy. Decyzja już niedługo.